TRENIŅŠ

   Kad persona ir uzmētājusi šautriņas atpūtas atmosfērā un paspējusi spēli iemīlēt, tad agri vai vēlu rodas jautājums par to cik bieži un cik ilgi būtu jāmēt šautriņas, lai parādītos meistarības līmeņa progress. Darts neatšķiras no citiem sporta veidiem - vispirms kvalitāte un tad apjoms. It īpaši karjeras pašos pirmajos soļos. Ja esi nolēmis sākt trenēties, tad dari to regulāri, bet īsi un koncentrēti, piedomā un prasi rezultātu (sākumā tavs rezultāts ir tehniski pareizs metiens, nevis 3X20) no sevis katrā izdarītajā metienā.  Ir ļoti svarīgi koncentrēties treniņā. Līdzībās runājot, tu droši vien kādreiz dzīvē esi izlasījis grāmatas lapas pusi, bet beigās atskārt, ka neko neatceries par lapas pusē rakstīto - jālasa vēlreiz. Dari tā, lai pie darts mērķa nebūtu līdzīgi. Īsās treniņu sesijas tev palīdzēs izvairīties no fiziska un mentāla noguruma, attiecīgi palīdzēs izvairīties no defektiem tehnikā. Stunda vienai treniņu sesijai - tas jau būtu maksimums. Treniņu sesijas gan var būt vairākas reizes dienā.

    Ja esi pieaudzis cilvēks, tad pavisam saprotama ir vēlme sasniegt rezultātu tūlīt un uzreiz. Bet esi gudrs un sava darts ceļa sākumā -  treniņu laikā domā un analizē savu tehniku. Nebaidies eksperimentēt, bet neizdari secinājumus uzreiz pēc piecām metienu sērijām.

    Visi zinām, ka mazie futbolisti, hokejisti un citi pie kvalitatīva trenera savas treniņu gaitas uzsāk ar tehnikas apgūšanu un nostiprināšanu vairāku gadu garumā un pati spēle un sacensības tiek izmantota tikai šo iemaņu nostiprināšanai. Tikai bērnu vecāki grib uzvarēt uzreiz un par katru cenu. Treneris no audzēkņiem tikai 16-17 gados sāk pieprasīt spēlēt spēli, lai sasniegtu rezultātu. Un darts ne ar ko neatšķiras no šiem komandas sporta veidiem, kuros tehniskais spēles elements ir ļoti svarīgs.

    Atceries, ka regularitāte ir svarīgāka. Noteikti tavas iemaņas progresēs straujāk, ja trenēsies 30 minūtes dienā nevis 3 stundas katru sestdienu. Agri vai vēlu pienāk brīdis, kad tehnikas meklējumi ir beigušies. Atliek tikai tos slīpēt un nostiprināt. Balsta kāja nostiprināta, roka ir pietiekami trenēta slodzēm un tad ir laiks, kad mešanas ilgumu vari palielināt, ja vien vari saglabāt koncentrāciju un spēj nodarbībām izbrīvēt laiku. Vietā nāk teiciens - jo ilgāk, jo labāk. Ilgs darts treniņš ir ne tikai tehnikas un meistarības treniņš, bet arī koncentrācijas treniņš - sagatavošanās garajām sacensību dienām vienmēr noder.

MEISTARU PADOMI

AIGARS

STRĒLIS

MADARS

RAZMA

DARIUS

LABANAUSKAS

1. Iesilda roku metot pa bulli, nepievērš uzmanību iemestajiem punktiem un pavadītajam laikam.

2. Sektors - Met pa sektoru 20 tai skaitā 3X20 un 2X20. Met tik ilgi līdz iemet 6 sērijas pēc kārtas. Tie ir 18 precīzi metieni.

3. Dubultie sektori apkārt mērķim.

4. Mērķa izjūta. Met pa trīskāršajiem sektoriem ievērojot pāralēles un diagonāles. 3X12 -> 3X18, 3X15-> 3X16 utt.

5. Spēlē kontrolspēli 501.

1. Iesilda roku, metot pa bulli līdz savāc punktu summu 1000

2. Dubultie sektori. Sāk ar sektoriem 18, 4, 13. Met līdz katrā dubultajā sektorā iemet 5 reizes. Pāriet uz dubultiem sektoriem pa diagonāli - 8,16,7. Pēc tam uz 2,15, 10. Tad seko diagonāle 12,9,14. Pēc tam 19,3,17, un uz augšu 5,20,1.

3. Dubultie sektori. Sāk ar 32, ja iemet finišu ar 3 bultām, tad nākamais finišs ir 42. Ja 42 neiemet ar 3 bultām, tad nākamais finišs ir 41. Respektīvi, iemet - 10 punkti klāt, neiemet 1 punkts nost. Spēlē līdz sasniedz 100.

4. Skatās pēc situācijas - noguruma, patērētā laika. Spēlē spēli 501.

 

1. Sāk ar spēli 501 izmantojot n01. Spēlē pret datora 9. līmeni.

2. Spēlē spēli krikets

3. 120 - Sāk no 120, ar 9 bultām jāfinišē, ja nefinišē, atkārto un tā līdz 170.

4. Apkārt mērķim - Met dubultajos sektoros no 20 - 1 un pēc tam atpakaļ no 1-20.

5. Kombinācija - Met divas šautras pa 3X20, ja trāpa kaut vienu no divām, tad 3. šautru met par 2X20 vai 2X16. Ja netrāpa nevienu no pirmajām divām šautrām trīškāršajā sektorā, tad 3. šautru met pa bulli.

BULLIS

Met pa bulli, sēriju skaitu un daudzumu vari izdomāt pats, skaiti punktus - 50 centrs, 25 zaļais centrs. Latvijas čempionātā 2015 tika mestas desmit sērijas pa bulli. Papildspēlē "Bullis" uzvarēja Gatis  Lancers ar rezultātu 625. Mēraukla tev mājās. Mēģini pārspēt!

 

170

Met sākot no 170 ar mērķi finišēt. Met līdz finišē. Attīsta finišu kombināciju atcerēšanos. Nostiprina visa mērķa izjūtu.

GRUPĒŠANA

 Izmet pirmo bultu, mēģini piemest atlikušās divas bultas pēc iespējas tuvāk 1., iemestajiem punktiem nepievērs uzmanību, koncentrējies uz patīkamo šautru skaņu, kad tās noklaudz kontakta brīdī. Nostiprina šautru grupēšanu.

DUBULTIE SEKTORI APKĀRT MĒRĶIM

Met pa dubultajiem sektoriem, iemet un ej uz nākamo sektoru, vari spēlēt ar noteikumu, ka nedrīksti iemest dubultā sektora lielajā sektorā simulējot spēli 501, vari spēlēt spēli nedomājot par to, kur tiek iemesta neprecīzā šautra. Nostiprina dubulto sektoru izjūtu. Nostiprina šautru pakāpenisku piemešanu vajadzīgajam sektoram.

301

Saīsināta 501 versija, bet spēli sāk ar dubulto sektoru. Iemesto starta dubulto sektoru skaita klāt punktu summai. Legu sākot, neprecīzā šautra drīkst būt arī dubultā sektora iekšpusē. Atvasināta 501 spēle, kur nav tik daudz uzsvars likts uz 3x20 sektoru. Šī versija parasti tiek spēlēta Latvijas reitinga sacensību gandarījuma turnīros.

BOBA 27

Starta rezultāts 27. Met 3 šautras pa katru no dubultajiem sektoriem augošā secībā + bullis.

Pēc katra metienu sērijas skaiti klāt vai ņem nost punktus. Ja iemet no 3 šautrām vienu precīzi. Tad 2X1+27 = 29. Ja iemet 2 precīzas šautras tad summa ir 31. Ja neiemet nevienu, tad atņem nost dubultā sektora vērtību no savas punktu summas.  Sektora 1 gadījumā tas būtu 27-2=25. Ja spēles laikā tavs rezultāts ir 0, tad sāc no sākuma. Lielākā punktu summa, ko vari sasniegt ir 1437.

PRĪSTLIJA TRĪSKĀRŠO SEKTORU SPĒLE

Sāk ar trīskāršu 10. Precīza šautra trīskāršajā sektorā ir 3 punkti. Sektorā 10 precīzi iemesta šautra ir 1 punkts. Lielākā punktu summa sērijā ir 9, mazākā 0. Spēli spēlē līdz trīskāršajam 20 sektoram. Lielākā punktu summa, ko vari sasniegt ir 99 punkti.

VIENA ŠAUTRA VIENAM DUBULTAJAM SEKTORAM

Met pa 2X1, 2X2, 2X3 ar vienu šautru. Ja iemet dubulto 2 un 3 sektoru, tad nākamā piegājienā met 2X1, 2X4, 2X5. Spēlē līdz esi iemetis visus dubultos sektorus.

KRIKETS

Spēles precīzs apraksts ir šeit

121 

Sāk ar 121. Ja finišē ar 9 šautrām, tad nākamais finišs ir 122. Ja  neiemet 122, tad solis atpakaļ - 121

Treniņu spēles ir domātas, lai izvairītos no rutīnas un nostiprinātu prasmes dažādos mērķa sektoros.  Spēle 501 ļoti daudz tiek koncentrēta ap sektoru 3X20, bet spēles uzvarētāju nosaka tas, kurš iemetis pirmais dubulto sektoru. Tāpēc, lai progresētu ar 3X20 sektora slīpēšanu nebūs līdzēts

    Daudzas treniņu spēles atstāj tavus spēļu labākos rezultātus, kuri vienmēr var noderēt tavu rutīnu dienās, kā lieliski motivātori un tava progresa vai regresa uzskates materiāli. Atceries, ka katram meistarības līmenim ir sava līmeņa spēles, domā radoši un atvieglo noteikumus, ja jūti, ka neesi spējīgs tos izpildīt. Lai nesanāk, ka izdomā treniņu spēli - 9 dartu legs. 

    Treniņu spēles ir neskaitāmi daudz, var izdomāt savas. Šeit atrodamas pāris spēles idejām un priekšstatam.